Chovateľská stanica savannah mačiek

 

 

Savanová mačka - kríženec afrického servala a mačky domácej 

Savanová mačka je jedno z najnovších mačacích plemien, ktoré sú v súčastnosti šľachtené malým počtom  šľachtiteľov po celom svete. Savanová mačka je výsledkom kríženia afrického divokého servala a mačky domácej. Pri šľachtení sa využívajú mačky bengálske , serengety , a egyptské. 

Prvé zdokumentované kríženie medzi servalom a mačkou domácou bolo v roku 1980 v americkej Pensylvánii. Cieľom kríženia je vyšľachtiť plemeno , ktoré má fyzické znaky divokej šelmy a povahu domácej mačky.Momentálne sú to najväčší kríženci aký v súčastnosti existujú. Ich meno bolo prevzaté z  africkej savany - čo je domovom servala. 

CELKOVÝ VÝZOR:

Savanky pôsobia veľmi elegantne, majú dlhé nohy, krk aj chvost.

Nakoľko plemeno sa stále vyvíja , sú aj väčšie aj menšie mačky, váhovo sú okolo 10 kg - oproti servalovi 20 kg, mačky sú vždy menšie ako kocúri

POVAHA:

Savanové mačky sú veľmi priateľské, spoločensky založené, naučia sa rôzne povely, zbožňujú vodu , zvedavé a hravé.

HLAVA, NOS , UŠI:

Hlava musí byť dlhšia ako širšia a pri pohľade z predu má tvar hlavy tvoriť výrazný trojuholník. Vzhľadom k veľkosti tela sa hlava javí ako menšia.

Nos má byť z profilu dlhý, brada malá. Uši majú byť veľké a guľaté, vztýčené so širokou základňou.

PÁRENIE:

v prvých 3-4 generáciach sú samci savaniek neplodný, a z tohto dôvodu to väčšinou trvá 5 generací, kedy môže prísť k páreniu savanah x savanah

Od roku 1996 je plemeno registrované v TICA 

 KRMENIE:

Savanky sa stravujú podobne ako všetky ostatne mačky, no majú rady surové maso, ktoré najprv "ulovia " a až potom zjedia :O)

Krmime kvalitnými granulami -Sanabelle, dalej konzervy, kuracie maso , ryby , oblubuju pribinačik :O)

© 2009 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si webové stránky zdarma!Webnode